Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Kastamonu Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ahmet Şahan tarafından, Fakültemiz öğrencilerine “Gençlik Modülü: Uyuşturucu İle Mücadele Eğitimi” verildi.

Uyuşturucu maddelerin kişilerin fiziksel görünümlerinde değişikler meydana getirirken, psikolojik ve sosyal anlamda da hayatlarını derinden etkilediğini dile getiren Şahan, uyuşturucu ile mücadele kapsamında yaptıkları çalışmaları öğrencilere aktardı. Uyuşturucunun kişilerin sağlığını etkilemesinin yanı sıra sosyal yaşamda da tehlikeler oluşturduğunun altını çizen Şahan; “Uyuşturucu kullanımının cezai yaptırımı vardır. Kullanan kişiler, 2 yıldan 5 yıla kadar, satan kişilerse 10 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasına çarpıtılırlar” dedi.

Öte yandan Emniyet Müdürlüğü’nün geliştirdiği çevrim içi uyuşturucu ihbar platformu olan “Uyuma” uygulamasına ilişkin detayları paylaşan Şahan, Yeşilay ve AMATEM’in etkinliklerine de değindi. Uyuşturucu ile mücadelede gerek Emniyet güçlerinin gerekse Sivil Toplum Örgütleri’nin yaptıkları çalışmalara toplumdaki her bir bireyin destek vermesinin önem arz ettiğini vurgulayan Emniyet Memuru Ahmet Şahan’ın sunumunun ardından, konuya ilişkin hazırlanmış kısa filmlerin izletilmesiyle eğitim sona erdi.

polis